Kampüste Yaşam

İYTE Kampüsü, İzmir’in Urla ilçesi Gülbahçe Köyü’ndedir. Kampüs, İzmir’e 60, Urla’ya 15, Çeşme’ye 35 km uzaklıktadır. Şehir ve çevre ilçelere ulaşımı sağlayan otobüs ve dolmuş seferleri olup kampüs içindeki ulaşım ücretsiz dolmuş ve ringlerle de sağlanabilmektedir. Kampüsümüz sınırları içinde 1152 yatak kapasiteli Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu ile 536 yatak kapasiteli 1,3,4’er kişilik özel bir yurt mevcuttur. 

İYTE’de sağlık, spor, beslenme gibi temel hizmetler ve kültürel, sportif aktiviteler için çeşitli olanaklar mevcuttur. 7/24 Ambulans Hizmet İstasyonu, mediko-sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti Sağlık Merkezi’nde 1 diş hekimi, 3 hemşire, 1 laboratuvar teknisyeni, 1 acil tıp teknisyeni ve 1 psikolog görev yapmaktadır. A sınıfı Aile Hekimliği Merkezi mevcut olup 1 Aile Hekimi hizmet vermektedir. Üniversitemizin öğrenci ve personeli gerekli durumlarda bu merkezlerimize başvurarak, tıbbi muayene ve tedavi, diş ile ilgili muayene ve tedavi hizmetleri ve psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmektedirler. Ayrıca sağlık sorunlarıyla ilgili çok sayıda tetkik yapılmaktadır.

Beslenme hizmetleri açısından kampüsümüz, öncelikli olarak 5000 kişilik kapasiteli bir merkezî kafeteryaya sahiptir. Burada, iki öğrenci salonu bulunmakta ve yemek üretimi kafeterya binasındaki mutfakta, gıda denetimlerinden geçirilmiş bir sistemle hizmet vermektedir. Kampüs alanı içinde ayrıca Kidonya Kafeterya ve Asmalı Kafeterya ile, idari bina, Fen Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü ile Mediko-Sosyal binasında da kantinler bulunmaktadır. Kampüs dışında ise hizmet veren çeşitli restoran ve büfeler ile alışveriş marketleri bulunmaktadır.

Kampüsümüzdeki spor tesislerinde, öğrenci ve personelin kaliteli zaman geçirmesi, fiziksel yeteneklerini geliştirip beden sağlığı gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İYTE’de Yarı Olimpik bir Kapalı Yüzme Havuzu, kapalı ve açık saha spor tesisleri ile hizmet verilmektedir. 2000 seyirci kapasiteli spor salonunda, geleneksel spor alanı dışında vücut kardiyo-güç geliştirme sistemleri ile bir fitness salonu ile bir dans stüdyosu da yer almaktadır. Ayrıca mini golf, tenis, basketbol ve halı sahadan oluşan açık saha spor tesisleri mevcuttur.

İYTE Kampüsü, öğrencilerinin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazandırmak, kültür ve güzel sanatlarla ilgili etkinlikler düzenlemelerini sağlamak üzere kurulmuş olan 60’ı geçkin topluluğun faaliyetlerini sürdürebilecekleri bir ekosisteme sahiptir. Doğa ile iç içe olma avantajı; kite surf-yelken-dalış sporlarının yanı sıra, dağcılık- permakültür ve ekolojik yaşam, doğa ve dağcılık, fotoğrafçılık ve bunun gibi pek çok ilgi alanı oluşmasını da kampüs ekosisteminde mümkün kılmıştır. Bu çerçevede kurulan topluluklar da, kampüste sosyal ve kültürel yaşamı renklendirmekte ve desteklemektedirler.