Kampüste Yaşam

İYTE Kampüsü, İzmir’in Urla ilçesi Gülbahçe Köyü’ndedir. Kampüs, İzmir’e 60, Urla’ya 15, Çeşme’ye 35 km uzaklıktadır. Şehir ve çevre ilçelere ulaşımı sağlayan otobüs ve dolmuş seferleri olup kampüs içindeki ulaşım dolmuş ve ücretsiz ringlerle de sağlanabilmektedir. 

34 bin dönümlük arazisi içinde Kampüs sınırları içinde toplamda 3406 yatak kapasiteli üç adet Kredi Yurtlar Kurumu Yurdu ile 600 yatak kapasiteli 1, 3 ve 4’er kişilik özel bir yurt mevcuttur.

İYTE’de sağlık, spor, beslenme gibi temel hizmetler ve kültürel, sportif aktiviteler için çeşitli olanaklar mevcuttur. 7/24 Ambulans Hizmet İstasyonu, mediko-sosyal ve psikolojik danışmanlık hizmeti Sağlık Merkezinde 1 diş hekimi, 3 hemşire ve 2 psikolog görev yapmaktadır. Üniversitemizin öğrenci ve personeli gerekli durumlarda bu merkezlerimize başvurarak, tıbbi muayene ve tedavi, diş ile ilgili muayene ve tedavi hizmetleri ve psikolojik danışmanlık hizmeti alabilmektedirler. 

Beslenme hizmetleri açısından kampüsümüz, öncelikli olarak 5000 kişi kapasiteli bir merkezî kafeteryaya ve Yabancı Diller Yüksekokulu binasında yer alan ek bir kafeteryaya sahiptir. Merkezi kafeteryada üç öğrenci salonu bulunmakta ve yemek üretimi kafeterya binasındaki mutfakta, gıda denetimlerinden geçirilmiş bir sistemle yapılmaktadır. Kampüs alanı içinde ayrıca Kidonya Kafeterya ve Asmalı Kafeterya ile, idari bina, Fen Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Kimya Mühendisliği Bölümü, Yabancı Diller Bölümü, Makine Mühendisliği Bölümü ile Bilgisayar Mühendisliği Bölümü binasında da kantinler bulunmaktadır. Kampüs dışında ise hizmet veren çeşitli restoran ve büfeler ile alışveriş marketleri bulunmaktadır.

Kampüsümüzdeki spor tesislerinde, öğrenci ve personelin kaliteli zaman geçirmesi, fiziksel yeteneklerini geliştirip beden sağlığı gelişimlerine katkıda bulunulması amaçlanarak çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir. İYTE’de yarı olimpik bir kapalı küzme havuzu, kapalı ve açık saha spor tesisleri ile hizmet verilmektedir. 2000 seyirci kapasiteli spor salonunda, geleneksel spor alanı dışında vücut kardiyo-güç geliştirme sistemleri ile bir fitness salonu ile bir dans stüdyosu da yer almaktadır. Ayrıca mini golf, tenis, basketbol ve halı sahadan oluşan açık saha spor tesisleri mevcuttur.

İYTE Kampüsü, öğrencilerinin ilgi alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirmek, dinlenme ve eğlence alışkanlığı kazandırmak, kültür ve güzel sanatlarla ilgili etkinlikler düzenlemelerini sağlamak üzere kurulmuş olan 106 öğrenci topluluğunun faaliyetlerini sürdürebilecekleri bir ekosisteme sahiptir. Doğa ile iç içe olma avantajı; kite surf-yelken-dalış sporlarının yanı sıra, dağcılık- permakültür ve ekolojik yaşam, doğa ve dağcılık, fotoğrafçılık ve bunun gibi pek çok ilgi alanı oluşmasını da mümkün kılmıştır. Bu çerçevede kurulan topluluklar da kampüste sosyal ve kültürel yaşamı renklendirmekte ve desteklemektedirler.