Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği Giden Öğrenci

2023 ERASMUS+ ÖĞRENİM HAREKETLİLİĞİ BAŞVURULARI

Sevgili İYTE’li Öğrenciler,

Erasmus (+) Programın ülkemizdeki yürütücüsü, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı (Ulusal Ajans) dır. Duyurumuzda yer alan bilgiler, “2022 Dönemi Erasmus (+) Ana Eylem 1: Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Yükseköğretim Kurumları İçin El Kitabı’ndan” derlenmiştir.

Ulusal Ajanstan gelen yeni açıklamalar ve bilgilendirmeler doğrultusunda duyurumuzda yer alan bilgiler değiştirilebilecek ve güncellenecektir. 

Hibelerle İlgili Önemli Uyarı:

Ulusal Ajanstan yapılan 13 Mart 2023 tarihli resmi açıklamada Türkiye ile AB Komisyonu arasında 2023 proje yılına ait yıllık katkı anlaşmasının henüz İMZALANMADIĞI belirtilmiştir.

Yıllık katkı payı sözleşmesinin İMZALANMAMASI durumunda HİBESİZ dahi olsa Erasmus Programı kapsamında hareketlilik YAPILAMAYACAKTIR.

Ulusal Ajans tarafından aşağıdaki ifadelerin siz sevgili öğrencilerimize duyurulması istenmiştir:

“Türkiye ile Avrupa Komisyonu arasında 2023 Yılı Katkı Anlaşması HENÜZ İMZALANMAMIŞTIR. Bu nedenle, Erasmus+ öğrenci hareketliliği kapsamında yapmış olduğunuz başvuru sonucunda hareketliliğe hibeli ya da hibesiz olarak seçilmeniz kazanılmış bir hak niteliği TAŞIMAMAKTADIR.  Hibe alıp almayacağınız veya hibenizin tutarı Avrupa Komisyonu ile imzalanacak anlaşma ve akabinde üniversitenize tahsis edilecek hibe tahsis süreçleri sonuçlandığında kesinleşecek olup söz konusu anlaşma süreçlerinde yaşanacak gecikmelerden veya aksaklıklardan kaynaklanabilecek maddi ve manevi kayıplardan ÜNİVERSİTENİZ veya TÜRK ULUSAL AJANSI SORUMLU TUTULAMAZ.”

  • Enstitümüzde Erasmus Programları (Öğrenim/Staj) öğrenci adayları, Kurumumuza tahsis edilecek hibe miktarları belli olmadan önce seçilmektedir.
  • Öğrencilerimizin karşı kurumlara zamanında gidebilmeleri (gerekli evrakları hazırlamaları, pasaport, vize işlemlerini halledebilmeleri) için böyle bir uygulamaya gidilmektedir. Dolayısı ile Ulusal Ajans (Merkez) seçimlerden ve sonuçlarından sorumlu değildir.
  • Bu sebeple seçilen öğrencilerimiz ADAY öğrenci konumundadırlar. Ulusal Ajansın (Merkez) hibe dağıtım sonuçlarını ilan etmesinin akabinde seçim sonuçlarının kesinlik kazanması  ve faaliyete iştirak edeceği kesin olan öğrencilerimizle Kurumumuz arasında öğrenci sözleşmesinin imzalanmasından sonra ADAY sıfatı kalkacaktır.

Türk Ulusal Ajansı tarafından yükseköğretim kurumlarına hibe dağıtım sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerimize hibe dağıtım sonuçlarını açıklayabileceğiz.

Dolayısı ile öğrencilerimizin hareketliliklerine başladıkları sırada hibe hakkı kazanıp kazanmadıkları belli olmayabilecektir. Bu belirsizliğin ne kadar süreceği de muğlaktır.   Bu sebeple Öğrenci Hareketliliklerine (Öğrenim/Staj) seçilen öğrencilerimizle o zaman zarfı itibari ile hibe sonuçları belli olmadı ise ve Ulusal Ajans ile Enstitümüz arasında hibe sözleşmesi henüz imzalanmadı ise sıfır hibeli öğrenci sözleşmesi imzalanacaktır. Bunun anlamı;

 –Türkiye ile AB arasındaki yıllık katkı anlaşması imza süreci tamamlanana kadar,

-Enstitümüz ile Ulusal Ajans arasında hibe sözleşmesi imzalanıncaya kadar ve Enstitümüzün hak ettiği hibe tutarı ilgili kurum hesabımıza aktarılıncaya kadar öğrencilerimizin “TÜM MALİ SONUÇLARA KATLANMASI” gerekli olacaktır.

Bu sebeple bu şartlar altında hareketliliğe katılacak öğrencilerimizle hareketliliklerinden önce TÜM MALİ SONUÇLARIN SORUMLULUĞUNU aldıklarına dair TAAHHÜTNAME imzalanacaktır.

Erasmus+ Öğrenim Hareketliliği 2023 Başvuruları hakkındaki bilgilerin yer aldığı dosyaları indirmek için lütfen aşağıda yer alan başlık bağlantıları üzerine tıklayınız.

KONTENJANLAR

Lütfen başvurularla ilgili sorularınızı bölümünüzün Uluslararası İlişkiler Ofisi Erasmus Danışmanına iletiniz. 

Öğrencilerimize başarılar dileriz.
Uluslararası İlişkiler Ofisi
Erasmus Öğrenim Hareketliliği Birimi