Erasmus+ Staj Hareketliliği

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ 2023 BAŞVURULARI - GİDEN ÖĞRENCİLER

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2023 Hibe Dağıtım Sonuçları:  2023_Staj_Hibe_Dağıtım_17.11.2023

Programın ülkemizdeki yürütücüsü, AB Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’dır (Ulusal Ajans).  Web sayfamızda yer alan bilgiler, “2022 Dönemi Yükseköğretim Kurumları İçin El Kitabı”ndan derlenmiştir. Ulusal Ajans’tan gelen açıklamalar ve bilgilendirmeler doğrultusunda web sayfamızda yer alan bilgiler değiştirilebilecek ve güncellenecektir.

Hibelerle İlgili Önemli Uyarı

  • Enstitümüzde Erasmus Programları (Öğrenim/Staj) öğrenci adayları, Kurumumuza tahsis edilecek hibe miktarları belli olmadan önce seçilmektedir.
  • Öğrencilerimizin karşı kurumlara zamanında gidebilmeleri (gerekli evrakları hazırlamaları, pasaport, vize işlemlerini halledebilmeleri) için böyle bir uygulamaya gidilmektedir. Dolayısı ile Ulusal Ajans (Merkez) seçimlerden ve sonuçlarından sorumlu değildir.
  • Bu sebeple seçilen öğrencilerimiz ADAY öğrenci konumundadırlar. Ulusal Ajansın (Merkez) hibe dağıtım sonuçlarını ilan etmesinin akabinde seçim sonuçlarının kesinlik kazanması  ve faaliyete iştirak edeceği kesin olan öğrencilerimizle Kurumumuz arasında öğrenci sözleşmesinin imzalanmasından sonra ADAY sıfatı kalkacaktır.

Türk Ulusal Ajansı tarafından yükseköğretim kurumlarına hibe dağıtım sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerimize hibe dağıtım sonuçlarını açıklayabileceğiz.

Dolayısı ile öğrencilerimizin hareketliliklerine başladıkları sırada hibe hakkı kazanıp kazanmadıkları belli olmayabilecektir. Bu belirsizliğin ne kadar süreceği de muğlaktır.   Bu sebeple Öğrenci Hareketliliklerine (Öğrenim/Staj) seçilen öğrencilerimizle o zaman zarfı itibari ile hibe sonuçları belli olmadı ise ve Ulusal Ajans ile Enstitümüz arasında hibe sözleşmesi henüz imzalanmadı ise sıfır hibeli öğrenci sözleşmesi imzalanacaktır. Bunun anlamı;

-Enstitümüz ile Ulusal Ajans arasında hibe sözleşmesi imzalanıncaya kadar ve Enstitümüzün hak ettiği hibe tutarı ilgili kurum hesabımıza aktarılıncaya kadar öğrencilerimizin “TÜM MALİ SONUÇLARA KATLANMASI” gerekli olacaktır.

Bu sebeple bu şartlar altında hareketliliğe katılacak öğrencilerimizle hareketliliklerinden önce TÜM MALİ SONUÇLARIN SORUMLULUĞUNU aldıklarına dair TAAHHÜTNAME imzalanacaktır.

ERASMUS+ STAJ HAREKETLİLİĞİ 2023 BAŞVURU İLANI

Başvuru Tarihleri

Başvurular, 3 Nisan 2023 – 12 Mayıs 2023  tarihleri arasında Uluslararası İlişkiler Ofisine yapılacaktır.

Başvuru Belgeleri

1) Kabul mektubu: Dileyen staj kurumları kabul mektubunuzu hazırlarken kendi formatlarını kullanabilirler.

İYTE’nin formatını kullanmak isteyen kurumlar için:  kabul_mektubu_örneği

Kabul mektubunuzu başvuru formunuza yüklemeniz +10 puan kazanmanızı sağlayacaktır.

12 Mayıs‘a kadar staj kurumu bulamayan öğrencilerimiz için staj kurumu bulma son tarihi 26 Mayıs 2023‘tür.

Hareketlilikler 19 Haziran 2023‘ten önce başlamamalıdır.

Kurumunuzun staj yapmanıza uygun olduğuna dair, Bölüm Staj Koordinatörü ve Bölüm Erasmus Koordinatörünüzden onay almanızı önemle tavsiye ederiz.  Bölüm Staj Koordinatörü ve Bölüm Erasmus Koordinatörü tarafından onaylanmayan kurumlara Erasmus Programı kapsamında öğrenci gönderilmemektedir.

2) Staj Başvuru Formu

Staj Hareketliliği başvurusuna erişmek isteyen öğrencilerimiz “erasmusbasvuru.ua.gov.tr” adresi üzerinden E-Devlet aracılığıyla giriş sağladıktan sonra Başvurularım Menüsü üzerinden Erasmus Staj Başvuru ekranına ulaşabileceklerdir.

 

DİKKAT LÜTFEN:

Hareketlilikler en erken 19 Haziran 2023 tarihinde başlayacaktır.

Aşağıdaki belgelerin stajınız başlamadan önce tamamlanması ZORUNLUDUR.

-Staj Öğrenim Anlaşması

-Staj Hareketlilik Sözleşmesi*

Sözleşme imzalamadan staja başlayan öğrencilerimizin hareketlilikleri ERASMUS PROGRAMI AÇISINDAN GEÇERSİZ sayılır ve bu durumdaki öğrencilerimiz Erasmus hibesinden YARARLANAMAZLAR.

*Hibe sonuçları belli olmadan staja başlayan öğrenciler ile SIFIR hibeli sözleşme imzalanır.  Hibe sonuçları belli olduktan sonra öğrenciye hibe sırası gelmesi durumunda SIFIR hibeli sözleşme İPTAL edilir ve hibeli sözleşme imzalanarak öğrenciye hibesi ödenir.

Hibe sırası gelmemesi durumunda SIFIR hibeli sözleşme geçerliliğini korur.

BİR KURUMDAN KABUL ALIR ALMAZ AŞAĞIDAKİ İŞLEMLERİ BAŞLATINIZ:

ADIM 1: Staj Öğrenim Anlaşması  taslağını indiriniz.

ADIM 2: Taslakta ilk 3 sayfada yer alan YEŞİL kısımları SİZ doldurunuz.

ADIM 3: Belgeyi staj kurumunuza göndererek MAVİ kısımları doldurmalarını rica ediniz. Belgeye bu aşamada KESİNLİKLE İMZA ATILMAMALIDIR.   Belgeyi imzasız Word olarak size göndermelerini isteyiniz. Belge PDF olarak gönderildiği takdirde ısrarla belgenin Word halini isteyiniz.

ADIM 4: Staj kurumunuzdan Word olarak gönderilen belgeyi aşağıdaki adreste yer alan forma yükleyiniz:

https://form.iyte.edu.tr/view.php?id=414792

ADIM 5: Ofisimiz GRİ alanları dolduracak ve belgenin kontrolünü yaptıktan sonra imza sürecini başlatacaktır.

ADIM 6: Kabul Mektubunuzun nihai halini (staj tarihlerinizin kesinleşmiş halini içeren mektubu) aşağıdaki adrese yükleyiniz:

https://form.iyte.edu.tr/view.php?id=413019

Öğrenim Anlaşmanızda ve Kabul Mektubunuzda yazan Staj Başlangıç ve Bitiş tarihleri aynı olmalıdır. Çelişkili tarihler vize almanıza engel olabilir. Kabul mektubunuza seyahat tarihleriniz DEĞİL, staja başlama ve bitiş tarihleri girilmelidir.

ADIM 7: Kabul Mektubunuzu yukarıda belirtilen adrese yüklediğinizde Ofisimiz sizin için Vize Yazısı hazırlayacaktır. Vize yazınızın 3-7 İŞ (MESAİ) günü içinde hazır olması beklenmektedir.

ADIM 8:  25 yaş ve üzeri olan öğrencilerimizin pasaport harcı ödememeleri için Ofisimize başvurmaları durumunda kendileri için Pasaport Harç Muafiyet Yazısı hazırlanacaktır. Pasaport yazısının 2-3 İŞ (MESAİ) günü içinde hazır olması beklenmektedir.

ADIM 9:  Hibe çıkması ihtimaline karşılık öğrencilerimizin ZİRAAT BANKASININ herhangi bir şubesinden AVRO hesabı açtırmaları gerekmektedir. Hesap cüzdanınızın PDF görüntüsünü 15 MAYIS 2023 tarihine kadar aşağıdaki adrese yükleyiniz:

https://form.iyte.edu.tr/view.php?id=414978

(Ailenizle ortak hesap açtırabilirsiniz)

ADIM 10: Üzerinden bakıldığı aile büyüğü SSK’lı olan ve Almanya*/Avusturya/Belçika**/Çek Cumhuriyeti/Hırvatistan/Hollanda**/Kuzey Makedonya/Sırbistan/Romanya gibi ülkelere gidecek öğrencilerimize SGK yazısı verilecektir. Bu öğrencilerimiz bir tür sigorta belgesi olan ve öğrencilere çok fayda sağlayan ücretsiz formüler belgelerini SGK’dan alabileceklerdir.

*Almanya için Emekli Sandığı ve Bağ-Kur’da geçerlidir.

**Belçika ve Hollanda için üzerinden bakıldığınız aile büyüğünüz çalışan olmalıdır.

Formüler belgesi alan ve karşı kurumun Kişisel Sorumluluk sigortasını karşılamayı taahhüt ettiği öğrencilerimiz Adım 11 den MUAFTIRLAR (Vizede şart koşulduğu takdirde özel sigorta da yaptırabilirsiniz.)

Formüler belgesi alma şartlarını sağlayan öğrencilerimizin hareketliliklerini yapmaya iki ay kala bu belgelerinin taranmış kopyasını leonardo@iyte.edu.tr adresine iletmeleri gerekmektedir.

ADIM 11:  Öğrencilerimizin staj sürelerini içine alan, sağlık ve kişisel sorumluluk maddelerini kapsayan bir seyahat sağlık sigortası yaptırmaları gerekmektedir. Staj kurumunuz Öğrenim Anlaşmanızın ikinci sayfasında Tablo C’de kişisel sorumluluk (liability insurance) maddesini (The Receiving Organisation/Enterprise will provide liability insurance to the trainee) EVET olarak işaretlemiş ise yaptıracağınız seyahat sağlık sigortasında bu maddenin olması şart değildir. Ancak karşı kurum HAYIR seçeneğini işaretlemiş ise yaptıracağınız sigortada kişisel sorumluluk maddesi olması şarttır ve bu maddeyi içermeyen poliçeler KABUL EDİLMEYECEKTİR. Stajına 2023 yazında başlayacak  öğrencilerimizin sigorta poliçelerini 15 MAYIS 2023 tarihine kadar aşağıdaki adrese yüklemeleri gerekmektedir:

https://form.iyte.edu.tr/view.php?id=414010

ADIM 12: Öğrencilerimizin hareketlilikleri başlamadan en az BİR HAFTA ÖNCE önce kendileri ile hareketlilik sözleşmesi imzalanması zorunludur.  Yukarıdaki maddeler tamamlanmadan sözleşme imzalanması mümkün olmayacaktır. Sözleşme imzalamadan hareketliliğine başlayan öğrencilerimizin hareketlilikleri GEÇERSİZ SAYILIR ve bu durumdaki öğrencilerimiz Erasmus hibesinden yararlanamazlar.

Başvuru Bilgileri

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2023 Başvuruları hakkındaki bilgilerin yer aldığı dosyaları indirmek için lütfen aşağıda yer alan başlık bağlantıları üzerine tıklayınız.

2023_Kısaca_Erasmus_Stajı_Nedir.docx

2023_Başvuru_Koşulları

2023_Başvuru_Değerlendirme_Ölçütleri

2023_Hibe_Miktarları

2023_Hibelerle İlgili Önemli Uyarı

2023_Asgari_Staj_Süresi

2023_Staj_Kurumları

2023_Sıkça_Sorulan_Sorular.docx

İngilizce sınav tarihi ve ayrıntılar için tıklayınız.

İtiraz Süreci

Erasmus Staj Hareketliliği Öğrenci Seçim Sonuçları (Başarı Puanı açıklamaları) ve Hibe Dağıtım Sonuçlarının web sayfasında ilan edildiği, başvuran tüm öğrencilerimize e-posta ile iletilir.  Gönderilen e-postada öğrencilerimize, Başarı Puanlarına ve Hibe Dağıtım Sonuçlarına itirazları varsa, bu durumu kendilerine e-posta gönderildikten en geç 5 gün (takvim günü) sonrasına kadar Ofisimize yazılı olarak (dilekçe teslimi veya e-posta gönderimi şeklinde ) iletmeleri gerektiği haber verilir. 

İletişim Bilgilerimiz

ULUSLARARASI İLİŞKİLER  OFİSİ

Erasmus Staj Hareketliliği Birimi

Yabancı Diller Yüksekokulu İdari Bina No: 207

E-posta: leonardo@iyte.edu.tr

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2023 Hibe Dağıtım Sonuçları:  2023_Staj_Hibe_Dağıtım_17.11.2023

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2021 İkinci Ek Hibe Dağıtım Sonuçlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2021 Ek Hibe Dağıtım Sonuçlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.

Erasmus+ Staj Hareketliliği 2022 Başarı Puanları ve Hibe Dağıtımı Sonuçlarına ulaşmak için lütfen tıklayınız.