Kurumsal Bilgiler

İYTE Hakkında

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), 1992 yılında, teknolojik alanda üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma yapma temel amacı ile kurulmuş bir devlet üniversitesidir. 

Enstitümüz, dünyada en gelişmiş teknik üniversite modellerinden biri olan yüksek teknoloji enstitülerinin ülkemizdeki tek örneğidir ve Türkiye’nin en iyi araştırma üniversitelerinden biridir.  Aynı zamanda geçtiğimiz pandemi döneminde Türkiye’de online eğitime en başarılı şekilde adapte olmuş ilk üç üniversite arasında yer almaktadır.


Eğitim Dili

Enstitümüzde eğitim dili İngilizcedir.

Kampüs

Kampüsümüz, saf sulara sahip mavi bayraklı plajların yanı sıra, Çeşme ve Foça gibi dünyanın en iyi rüzgar sörfü noktalarına sahip koylarına yakın, güzel sahil kasabası Urla’dadır. Yakın çevremizde ayrıca Efes ve Bergama gibi dünyaca ünlü tarihi yerler bulunmaktadır.

Türkiye’nin 3. büyük kampüsü olan kampüsümüz 35 km2’lik araziye sahiptir. Kampüsümüz içerisinde  yerli ve yabancı öğrencilerimizi ağırlayan biri kamu diğeri özel 2 öğrenci yurdumuz bulunmaktadır.  Ayrıca içerisinde spor tesisleri, restoranlar ve kafeteryaların bulunduğu kampüsümüzün yakın çevresinde farklı konaklama olanakları da mevcuttur.

Eğitim ve Araştırma

İYTE akademik yapısı 3 fakülte ve bir enstitüden oluşmaktadır.

Enstitümüzde eğitim18 lisans, ve içerisinde disiplinler arası programların da olduğu 44 lisansüstü programı ile sürdürülmektedir. Enstitümüzde yaklaşık 4200’ü lisans öğrencisi olmak üzere, toplam 5500 öğrencimiz eğitim-öğretim görmektedir. Enstitümüzde öğretim üyesi başına düşen öğrenci sayısı lisans programları için 20, lisansüstü programlar içinse 6’dır, ve 48 farklı milletten uluslararası öğrencimiz bulunmaktadır.

İYTE’de eğitim ve araştırmada, uluslararası normlar esas alınmıştır. Diplomamız Avrupa Kredi Toplama ve Transfer Sistemi diploma eki ve diploma etiketi ile dünya çapında tanınmaktadır.  Öğrenci merkezli, proje esaslı eğitim yöntemleri ile öğrencilerimizin araştırıcı, yaratıcı, girişimci, ekip çalışmasında başarılı, kendi teknolojimizi üretecek çağdaş bireyler olarak yetişmesi hedeflenmiştir. Mezunlar gerek yurt içi gerekse yurt dışında itibar görmekte, lisans mezunlarımız lisansüstü eğitim için yurt dışında en iyi üniversitelere burslu olarak kabul edilmektedirler. Ayrıca, çalıştıkları alanlarda daha ilk yıllardan başlayarak kendilerini geliştirmeleri için son teknolojilerle donatılmış laboratuvar sağlanmaktadır.

Enstitümüz, 13 araştırma ve uygulama merkezine ve gelişmiş bir araştırma altyapısına sahiptir. Enstitümüzde devam eden araştırma projeleri, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu ve Avrupa Birliği dahil olmak üzere pek çok ulusal ve uluslararası kurum tarafından desteklenmektedir.

Teknopark İzmir

Bilgi ve teknolojinin üretilmesi ve bu yolla bilime uluslararası düzeyde katkı sağlanması misyonumuzu destekleyen ve kampüsümüz içerisinde yer alan diğer bir kurum ise Teknopark İzmir’dir. Teknopark İzmir bünyesinde 150 kadar teknoloji firması faaliyet göstermektedir. Her on dört öğretim üyemizden biri ve öğrencilerimizin binde üçü Teknopark bünyesinde bir şirkete sahiptir. Öğrencilerimiz bu firmaların araştırmalarına katılabilmekte, firmalar bünyesinde staj yapabilmekte, ve okul dönemi sonrası için iş bağlantıları kurabilmektedir.  Mezunlarımız aynı zamanda edindikleri deneyimler sayesinde mezuniyet sonrası bölgede kendi şirketlerini kurarak iş yaşamlarına başlayabilmektedirler.

İYTE’de Yaşam

Enstitümüz, Üniversite Değerlendirme ve Araştırma Laboratuvarı tarafından 2018 yılında gerçekleştirilen uluslararası öğrenci memnuniyeti anketinde Türkiye’nin devlet üniversiteleri arasında ilk sırada yer almıştır. Öğrencilerimiz İYTE’de, 60’tan fazla aktif öğrenci kulübüyle kampüs içindeki dinamik sosyal yaşama katılabilme şansına sahiptir. Uluslararasılaşmaya ve kültürlerarası etkileşime büyük önem verdiğimiz Enstitümüzde aynı zamanda öğrencilerimize, eğitimleri sırasında uluslararası deneyim kazanma fırsatını da sunmaktayız. Erasmus değişim programının aktif bir katılımcısı olan Enstitümüzde, dünyanın her yerinden ortaklarla 120’den fazla ikili anlaşmamız bulunmaktadır.